Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler
Şefin Tarifleri

Translate

Bu Blogda Ara

27 Mayıs 2014 Salı

Sirkenizi evde yapın ( Ev yapımı sirke)


indir (2)Eski zamanlarda tıbbi bir ürün olarak kullanılan sirke, özellikleri ile şaşırtıyor. Modern tıpta dahi kendine özel bir yer edinen sirkenin şifasından en üst seviyede yararlanmak için, sirkenin ev yapımı olmasına dikkat edin.  Tüm meyvelerden sirke yapmak mümkündür.  Ancak keskin bir sirke elde etmek için, mayalanacak sirkenin içine bir kaşık bal kullanmalısınız.  Ayrıca sirke yaparken plastik kap kullanmamaya dikkat edin. Zira plastik kaplarda kansere sebep olan bazı kimyasallar bulunmaktadır.
Sirkenin faydaları:
Faydaları saymakla bitmeyen sirke; Sindirime yardım eder, kansızlığa iyi gelir, ateşi düşürür, sinirleri rahatlatır, kan dolaşımını düzenler. Ayrıca yıkadıktan  sonra saçlara uygulanan sirke saçlara canlılık ve parlaklık verdiği gibi, saç dökülmesini de önler. Ev temizliğinde de sirkeden yararlanılır.  Çamaşırların ömrünü uzatır, bulaşıkları parlatır.
Ev yapımı elma sirkesi
Malzemeler: Bütün elma, üzüm, bal, içme suyu. Yapılışı: Doğal ve ilaçsız bir şekilde yetişmiş elmaları kabuklarını soymadan çekirdeklerini çıkarıp dörde bölün ve  5 litrelik kavanoza yerleştirin.  Üzerine su doldurduğunuz kavanozun içine 3 çorba kaşığı halis bal koyun. Kapağını kapatıp karanlık ve serin bir yerde 2 ay kadar bekletin. Kavanozun kapağını açarak süzün ve elma posalarını atın. Süzdüğünüz sirkeyi tekrar kavanoza doldurun. İçine 2 çorba kaşığı bal ekleyip kapağını kapatın. Serin bir yerde yeniden beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiğinde sirkeniz hazır demektir.  Sirkenin üzerinde oluşan beyaz tabakadan korkmayın. Bunun adı ‘Sirke Anası’dır ve bir sonraki sirkende maya olarak kullanılabilir.  Ancak evde hazırladığınız sirkenin bozulmaması için çabuk tüketmeye dikkat edin.

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler Diyet & Diyet Yemekleri & Besinler Vejetaryen Mutfağı *Evinizle ilgili Pratik Bilgiler**