Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler
Şefin Tarifleri

Translate

Bu Blogda Ara

12 Mayıs 2012 Cumartesi

Yemeğin lezzeti kadar sunumun da önemli

 Yemeğin lezzeti sunumundan belli olur

Yemeğin lezzeti bir yana, sunumu da ayrı bir mesele. Hiç masanızın görselliğine yemeğinizin içeriğinin etki edebileceğini, hatta yemeği daha lezzetli kılabileceğini düşündünüz mü? Elbette pek çok kişi bu altın kuralı hayatında uyguluyor. Ancak neden gündelik hayatımıza da bu alışkanlık girmesin ki!Yemeğin lezzeti kadar sunumu da önem taşıyor. Özel bir davet için hazırladığınız masanız hem sizin yaşama bakışınızı, hem zevklerinizi hem de yemeğinizi gösterir. Ancak genelde bu uygulama özel zamanlarda akla gelir ve özel yemeklerde özenli masalar hazırlanır. Biz diyoruz ki, gündelik hayatınızda da yemek yemeyi bir keyfe dönüştürebilirsiniz. “Yoğun bir iş günü, yorucu bir trafik ve yorgun bir gün sonu
yemeğinde böylesi bir masa hazırlamak oldukça zor” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak ufak dokunuşlarla güzel masalar kurmanız mümkün. Sizin için hem özel davetlerinizde aklınızda bulunabilecek küçük ayrıntılar hem de gündelik hayatta her öğünü renklendirebileceğiniz detaylarla ilgili küçük sırlar hazırladık. Bakın neler var...

Yemek yemek, evet bir ihtiyaç. Ancak keyifli bir masada yemek yediğinizde bu, karın doyurmaktan çok keyifli bir paylaşıma dönüşüyor. Masada ihtiyaç kadar malzemenin yanı sıra bir de sanata dönüşen bir sunum, onu çok daha heyecanlı bir sürece dönüştürebilir. Hemen kucağımdaki tepsi de yeriz demeyin sakın. Çünkü yavaş yenen yemek çok daha sağlıklı. Bir de görsel olarak doyduğunuzu düşünürseniz, değmeyin keyfinize.

Masanıza ışıltı katın


Masanızı süslerken, özel bir misafiriniz varsa, ışıklandırdığınız bir sofra çok daha renkli görünecektir. Boncuklardan masaya bir dağılım yapabilirsiniz. Tabii davetin içeriğine göre gül yaprağı ya da papatyalar koymak da mümkün. Menünüzde balık varsa, masanızı deniz kabuklarıyla süslemenizi öneririz. Deniz esintisi sağlayabilirsiniz. Yine balık menüsünde mavi tonlarında bir masa hazırlayabilirsiniz. Aralara katacağınız kendinden doğal ışıltısı olan taşlar da hareketlendirecektir.

Masayı dengeli yerleştirdiğinizde ortada yaratacağınız boşluk masanın nefes almasını sağlayacaktır. Bu alana yine tercihinize ya da sofranızın içeriğine göre bir orta süs kullanabilirsiniz. Bu masa ortası süsü genelde doğal çiçeklerden seçiliyor. Mevsimine göre papatyalar da masanızı doğal kılacaktır. Ama yanı sıra şamdan ya da mum da kullanılabilir. Mumlar ya ortada tek büyük mum, ya da yarım büyüklüğünde iki yana koyabileceğiniz mumlar olabilir. Ayrıca son dönemde masa ortasında tüyle koyulan objeler de çok tercih ediliyor.

Çocuklar için cazip masallar

Çocukların yemek yemesini sağlamak kimi zaman zor olabiliyor. Havuç, zeytin, mısır taneleri, salatalık ve çilek ile çocuklarınızın çok seveceği, son derece şirin salata hazırlayabilirsiniz. Civcivler koymak, malzemelerden çeşitli hayvanlar ya da bitkiler yaratmanız, hatta sevdiği çizgi film karakterlerine benzetmeniz, tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Böylece hem masaya görsel olarak hoşluk katar hem de çocuğunuzun yemek keyfi yaşatabilirsiniz.

Peçeteler şekilden şekile giriyor

Artık peçeteler istenilen forma sokularak masaya şıklık katıyor. Bu, düşündüğünüz kadar da zor değil. Masanıza peçeteden bir gül ya da pon ponlar yerleştirmeniz mümkün. Gündelik hayatta peçeteyi kare şeklinde servis edebilirsiniz. Derseniz ki özel bir davette, özel bir peçete yerleştirmesi yapacağım. Burada hayal gücü sınırsız. Aklınıza gelen her şeyi peçetelerden yapabilirsiniz. İster bir gül ya da papatya, ister kurdele isterseniz tavşan bile yapabilirsiniz. Gerisi size kalmış.

Sofrasını hareketlendirmek isteyenlere öneriler:

Kumaş peçetelerinizle masa örtünüzün uyumuna dikkat edin. Buradaki ayrıntı, düz renk bir masaörtüsü kullanıyorsanız, hareketli, çiçekli peçeteleri tercih edebilirsiniz. Lakin masaörtünüz desenliyse, peçetede düz renkten vazgeçmeyin.

Peçeteleriniz için bileziklerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kendi zevkinize göre satın aldığınız boncukları tellere geçirin. Sonra telleri halka şeklinde birleştirin. Peçete bilezikleriniz hazır bile.

Masanıza koyacağınız çiçeklerin, yemeğiniz ve masanızın renkleriyle uyum sağlamasına dikkat edin.

Ketçap, mayonez, hardal gibi sosları servis ederken, küçük porselen kâseleri tercih edin.

Hazırlayacağınız masanın gösterişli mi minimalist mi olacağına karar verin. Kullanacağınız objeleri ona göre seçmeniz gerekir.

Soğuk içeceklerinize güzel bir görünüm katabilirsiniz. Buz kabının içine birkaç adet kiraz, gül yaprağı ya da nane koyarak dondurabilirsiniz.

Masanıza kahvaltıda servis edeceğiniz küçük domatesleri kürdanlara geçirebilirsiniz. Böylece hem kolay alınır hem de estetik bir görünüm kazandırır.

Masa örtüsü, kenarlardan 30 cm'den fazla sarkmamalı.

Süslemeyi yemeğin içinde kullanılan ürünlerle yapmaya özen gösterin. Hatta yenilebilir olması en önemli ayrıntıdır, unutmayın.

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler Diyet & Diyet Yemekleri & Besinler Vejetaryen Mutfağı