Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler
Şefin Tarifleri

Translate

Bu Blogda Ara

31 Aralık 2016 Cumartesi

Kalamar Nasıl Yapılır?

Kalamar nasıl yapılır, nasıl pişirilir ve marine sosu ile ilgili sorularınızı, merak ettiklerinizi ve püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Kalamarı sadece restaurantlarda yiyen birisi bu balığı evde yapmaya karar verip balık markete gittiğinde ve ilk defa kalamarı çiğ olarak gördüğünde ilginç tepkiler verebilir. Kimisi “Hadi
Canım bu muymuş yediğimiz?” der kimisi yüzünü buruşturarak bakar, kimisi de sırf görüntüsüne aldanıp alıp pişirmekten vazgeçebilir. Görüntü sizi yanıltmasın. Çiğken mürekkep balığına benzeyen bu muhteşem lezzetin üstündeki renkler ince bir deriden ibarettir. Temizlenip yıkandıktan sonra geriye bembeyaz bir et kalır. (hoş şekli aynı kalır ya neyse 🙂 )
Veya yukarıdaki tepkileri göstermese bile nasıl yapılır, nasıl pişirilir, nasıl kızartılır, sos nasıl hazırlanır gibi aslında çok da pratik olan tarifleri bilmediği için evde yapmaktan vazgeçebilir.
Kalamar Nasıl Yapılır, Kalamar nasıl pişirilir
Kalamar Nasıl Yapılır
Balık marketlerden aldığınızda zaten sizin için temizleyip halka halka kesip soslamaya hazır hale getirirler. Dolayısı ile bazıları için ürkütücü görünümünden eser kalmaz. Pişirmeden bir
gün önce almanızı öneririm. Zira pişirilmeden önce soslanıp buzdolabında marine edilmeli. Tabii ki zaman konusunda o kadar da rahat değilseniz aldığınız gün de yapabilirsiniz. Ama güzel soslanıp buzdolabında beklettiğiniz kadar ki lezzetli olmayacağını baştan söyleyeyim.
Kalamar sosu hazırlama çok basit bir işlemdir. Kısaca bahsedersek:

Sos – Marine İşlemleri:

1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 limon ve kalamarlarınızı bir kapta iyice sıkarak yarım saat kadar yoğurun. En son 1 bardak sütü de bu karışıma ilave edin ve 1 dk daha karıştırın. Ve buzdolabına kaldırın. Buzdolabında ne kadar uzun süre beklerse o kadar kıvama gelir ve kalamarlar yumuşacık olur. Mümkünse 1 gün, değilse en azından 2-3 saat buzdolabında marine edin.
Marine sosu için en son eklediğiniz süt yerine 1 şişe maden suyu da kullanabilirsiniz. O da aynı etkiyi verir.

Nasıl Pişirilir?

Marine ettiğiniz kalamarları yıkamadan un+tuz karışımına bulayıp (normal un yerine mısır unu da kullanabilirsiniz; mısır unu daha çıtır çıtır olmasını sağlar ancak mısır unu normal beyaz una nazaran daha fazla yağ çekeceği için derin bir tencerede bol yağda kızgın yağda yapmanızı tavsiye ederim.) derin bir kapta bol kızgın yağda 2 dk kızartın. Hemen pişer merak etmeyin 3 dk dan uzun pişirmeyin yoksa kurur. Tava yerine ufak bir tencerede de pişirebilirsiniz. Yağdan çıkardıklarınızı havlu kağıt serdiğiniz bir tabağa alırsanız servis öncesinde fazla yağdan da kurtulmuş olursunuz.
Ayrıca kızartma sırasında dikkat etmeniz gereken bir başka husus da kalamarları ocağa atmaya başladığınız ilk başta kızmış olan yağ yavaş yavaş ısı kaybetmeye başlayacaktır. Eğer çok kişilik yapıyorsanız parça parça pişirin ki yağ çekmesin.
Afiyet olsun 🙂

Yemek - Mutfak - Pratik Bilgiler Diyet & Diyet Yemekleri & Besinler Vejetaryen Mutfağı *Evinizle ilgili Pratik Bilgiler**